המנהל האותנטי

קידום בעבודה הוא דבר נחשק, אולם ככל שאנחנו עולים בפירמידה, כמות האנשים לידינו מצטמצמת ומביאה לכך שמנהלים רבים חווים בדידות וקושי בקבלת החלטות.
הקושי בקבלת ההחלטות נובע לרב מהפחד לטעות. מנהל מצפה מעצמו להיות מאוד מדויק וחף מטעויות, הוא מרגיש כי הוא נמצא תחת עיניהם הבוחנות של המנהלים הבכירים או חברי מועצת המנהלים ושל הצוותים אותם הוא מנהל.
מנהלים החווים את הצורך להוכיח את עצמם מול שתי קבוצות אלה יתקשו לרוב להתנהל מתוך מודעות עצמית גבוהה, המהווה ביטוי אותנטי, ולסמוך על עצמם בתהליכי קבלת החלטות.

 

כיצד להפוך למנהל אותנטי?
ראשית עלינו להכיר את עצמנו, להיות מודעים ליעדים, ליכולות ולחולשות שלנו ובכך נחזק את האמונה העצמית שלנו, נסמוך על עצמנו ו"לא נעשה לנו אלוהים אחרים".

 

פעמים רבות, מתוך הקושי הגדול בקבלת החלטות, אנו מפקידים את עצמנו בידי מקור אחר אותו אנו מגדירים כ"בר סמכא", אותו אדם שנראה כי רוחב ידיעותיו וניסיונו גדול משלנו.
בחלק מהמקרים, אנו יוצאים מגבולות הייעוץ ומעניקים לאותו בר סמכא את הסמכות להחליט ולבחור במקומנו. בכך אנו משיגים את הפעולה ההפוכה: הביטחון האישי שלנו נחלש והתלות באותו יועץ מתחזקת. 

 

בפנייה לייעוץ חשוב שנזכור כי מטרת הייעוץ להאיר את עינינו כדי שנוכל לבחור בבהירות גדולה יותר.
כאשר ההשראה תגיע ממקור אחר ואנחנו לא נחווה אותה כשלנו, כוח היצירה שלנו יחלש ונתקשה ליצור את התוצאות הרצויות לנו.
עצה שקבלנו ואנו בוחרים ליישם תעבוד עבורנו כי בחרנו בה. אם ניישם עצה למרות שלא בחרנו בה, ישומה יהיה קשה ויתכן שאף נפעיל מנגנוני חבלה לא מודעים. כל זה משום שאנחנו לא מאמינים לעצה, האמנו ליועץ ולא לעצמנו. יתר על כן, האמונה היא ההשראה ליצירה, היא העוצמה בתוכנו והיא מקור הכוח. התנהלות מתוך אמונה, תהפוך את הדרך לקלה יותר ותסייע להשיג תוצאות רצויות.
חשוב לזכור כי כאשר אנחנו מפחדים ההשראה שלנו נפגעת, אנו מתקשים לראות את האפשרויות שפרושות בפנינו, אנחנו ננעלים על דרך, על אפשרות אחת שאנחנו מכירים וחושבים שרק כך נוכל להגיע ליעדנו. כאן הפחד מהשינוי יוצר בנו העדפה ללכת בדרך המוכרת, זו שיש לנו ביטחון בה וניסיון.
הדרך המוכרת לנו, אמנם נותנת לנו חווית שליטה, אבל כשאנחנו מבקשים שינוי אנו מתבקשים ללכת בדרך ה"לא מוכרת" שגם בה ההליכה תהיה בטוחה כשנבחר להיות נאמנים לעצמנו.

עיצוב אתרים בטאגרופ | כל הזכויות שמורות